2. Գեղամյան Արտաշես, Ազգային Միաբանություն կուսակցություն
"Армения сегодня: провинциализм мышления отдельных людей, которые своё собственное незнание современных требований, предъявляемых национальной системе образования, если сумеют навязать нашему обществу, то тогда на самом деле всем нам катастрофа. ...Избежать этой катастрофы ... возможно лишь открытием базовых школ, преподавание в которых будет вестись на русском и иностранных языках ...."
http://www.regnum.ru/news/1287523.html3. «Դիլիջան միջազգային դպրոցի» հոգաբարձուների խորհրդի հայազգի անդամներ՝
Աֆեյան Նուբար, Գրիգորյան Վարդան, Մկրտչյան Էնդրյու, Պողոսյան Հրանտ, Սարգսյան Արմեն, Սարգսյան Տիգրան, Վարդանյան Ռուբեն:
«Դիլիջան միջազգային դպրոց»-ում դասավանդումը նախատեսվում է իրականացնել անգլերեն լեզվով:
http://bit.ly/dilijan4. Եսաջանյան Բելլա, Մանկավարժական ինստիտուտի պրոֆեսոր
"По ее мнению, за русский язык в Армении теперь можно не переживать. Особенно если правительство узаконит его официально. Именно за это сейчас и выступает общественность страны в лице педагогов и остальной интеллигенции Армении."
http://bit.ly/gqjUTD5. Երիցյան Սերգո, Լեզվի պետական տեսչության պետ
«Մենք չպետք է մեր կրթական համակարգը միջազգային չափանիշներից զրկենք և մեր խեցու մեջ պարփակվենք: Պետք է ինտեգրվել միջազգային ասպարեզ, իսկ դա անել միայն հայերենով` ուղղակի հնարավոր չէ:»
http://www.aysor.am/am/news/2010/09/30/ericyan-foreign-schools/6. Հարությունյան Խոսրով, նախկին վարչապետ
«Եթե Երևանում մի դպրոց լինի, որտեղ երեխան ամեն ինչ անգլերեն անցնի, պլյուս` խորացված հայերեն, չեմ կարծում, որ նա պակաս հայրենասեր կլինի: Բայց նա կունենա հաղորդակցվելու հնարավորություն…Այսօր Ինտերնետից օգտվողների թիվը մեզ մոտ սահմանափակ է, որովհետև լեզուներ չգիտեն:»
http://bit.ly/khosrov«Մենք ենք մեր սարերը», «ոչ մի լեզու չգիտենք», «մենք ամենալավն ենք»` սա 21-րդ դարի կեցվածք չի, աշխարհը շատ դինամիկ է զարգանում: …. Ինձ համար շատ հասկանալի չի` ինչ է նշանակում, օրինակ, լեզվամտածողություն: Ես հասկանում եմ` դա նշանակում է` ինչ լեզվով ես մտածում: Բայց ես չեմ կարողանում հասկանալ` արդյոք եթե ես մտածում եմ, օրինակ, անգլերեն, ես դադարո՞ւմ եմ հայ լինելուց»:
http://hetq.am/am/society/otaralezu-dprots-2/7. Ղուկասյան Վարդան, Գյումրի քաղաքի քաղաքապետ
«....իրեն շատերն առաջարկում են Գյումրուն «վերադարձնել» նախկին պատմական անունը՝ Ալեքսանդրապոլ»:
http://7or.am/archives/22858. Սարգսյան Սերժ, Նախագահ
2011 թ. հունվարին ստորագրել է Լեզվի և Հանրակրթության օրենքների փոփոխությունները: Ըստ ՀՀ սահմանադրության, «Հանրապետության Նախագահը հետևում է Սահմանադրության պահպանմանը, ապահովում է օրենսդիր, գործադիր և դատական իշխանությունների բնականոն գործունեությունը»:
«Հանրապետության Նախագահը Հայաստանի Հանրապետության անկախության … երաշխավորն է» :
Լեզվի օրվա նվիրված Սերժ Սարգսյանի 2011թ փետրվարյան ուղերձից. «Յուրաքանչյուր պետություն ամուր է իր արմատներով, լեզվով, հավատով և մշակույթով` արժեքներ, որոնք պատմության, ազգային ինքնագիտակցության, սեփական արժանապատվության պահպանման իրական ու գործուն դրոշակակիրներն են: Այստեղ մեծ է լեզվի դերը, որը ոչ միայն յուրաքանչյուր ազգի ինքնակերտման կարևորագույն գրավականներից է, այլև նրա գոյության ապավենն ու պաշտպանը, ավյունն ու կենսաուժը, ինքնության վահանը:»
http://www.aysor.am/am/news/2011/02/21/president-language-day/9. Սարգսյան Տիգրան, Վարչապետ
Որպես ՀՀ կառավարության ղեկավար, առաջ է քաշել եւ ուղարկել Ազգային Ժողով Լեզվի և Հանրակրթության մասին օրենքներում փոփոխությունների օրինագիծը: Բազմից ելույթներ է ունեցել հօգուտ փոփոխությունների, մասնավորապես՝
«... մենք ունենք այլ մարտահրավեր, այլ լրջագույն խնդիր, էլ չեմ ասում Ազգային անվտանգության ծառայության աշխատանքի մասին, որ մեզ պետք են մասնագետներ, որոնք փայլուն տիրապետում են օտար լեզվի:»
«Այսօր աշխարհում չկա մի երկիր, որտեղ հրատապ չլինի մայրենի լեզվի իմացության հարցը, սակայն այնտեղ խոչընդոտներ չեն ստեղծվում օտարալեզու դպրոցների ստեղծման համար»: